Brain fitness: čítanie.

Brain fitness: čítanie.
Milujem čítať knihy, čítam kdekoľvek som a väčšinu mojho volneho času. Niekto môže považovať čítanie ako "luxus", pretože čítanie vyžaduje čas. Lenže koľko ľudí straca svoj vzácny čas pozeraním telky, niekoľko hodin niekedy aj do polnoci, každý večer ? Pre mna čítanie nie je luxus ale voľba. Čítanie ma pritahuje, hlavne čítanie po anglicky. Čítanie ma vie uplne zainteresovat. Nevedela som že sa zo mna stane "čitateľský maniak"...prekvapilo to aj mna. Je to moje "novodobe" hobby, ktore si vyžaduje uplnu moju pozornost, čas a fyzicky kontakt a blízkosť. Závislá láska, ktora ale prináša a dáva viac, a prekonava všetky moje očakávania.

Ako doplnkové učenie určite odporúčam žiakom čítať knihy alebo članky, chapem že nie každý "chce alebo vie čítať", myslím tym "spravne" čítať. Ale pokusim sa to vysvetliť..
Je niečo čo sa vola "spravne" čítanie, je to cielavedome čítanie kde si vieme upresniť naše ciele a vykresliť plan a zaostriť na dôležité veci. Ak našim cielom je iba: strácať čas, po anglicky "kill the time" čo osobne sa mi nie velmi páči tak čítanie je ľahkou zábavnou záležitosťou jednorazových všeobecných radovaniek volneho času. Ale ak si zvolime nejaku knihu a našim cielom je ziskat informacie a určitú slovnu zasobu naše čítanie sa stava medium na ziskanie vedomostí a pracou na osobnostnom rozvoji a rozvoji nášho anglického jazyka. Ako čítať spravne ? Čítať s veľkým záujmom, sústrediť zmysly pri čítaní, čítať iba to čo si myslime že je dôležité, zvýrazňovať dôležité myšlienky, skenovať text očami a zaostriť na to čo je dôležité, zvýraznený text si prečítať par krat, rozprávať niekomu o myšlienkach konkretnej knihy.. Taketo čítanie môžeme považovať ako"brain fitness" ak chceme mať príťažlivý mozog :-)

Jim Kwik (expert na rychle čitanie, rychle myslenie a rychle učenie sa): "čitanie je zručnost ako každa ina zručnost ktora sa da zlepšit a zosilnit."

- Jim Kwik odporuča absorbovat informacie a aplikovat ich do denneho života ak chceme mat dobru pamat.

- Jim Kwik: " informacie kombinovane s emociami sa stavaju dlho trvajucou pamatou. Ak vaša emocia je nulova (žiadna) pretože sa nudite, tak si žiadne informacie nezapamatate. Ak vaš mozog nedostane stimul, impulz alebo podnet ktory potrebuje, bude si hladat zabavu niekde inde ako vo forme rozptylovania."

- Vaša pamat sa može zatulat niekde inde pretože čitate priliš pomali, trik je začat čitat rychlo alebo rychlejšie ako doteraz čitate.

- Navrhnite si čas na čitanie, a dodržte to. Citajte vtedy ked mate najviac energie a nie pred spanim, vaše čitanie sa može stat ako uspovaci prostriedok, pilulka na spanie.

Tieto poznamky su zo stranky: www.jimkwik.com